Akademik Kitaplar

Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri Pdf indir

Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri PDF

Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 400 sayfadan oluşan Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Emrah Safa Gürkan tarafından kaleme alınan Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Ezbere Yaşayanlar
Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri kitabını 9786258431131 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri pdf oku indir.

Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri pdf indir

“Özgünlük” ve “yeni”nin sürekli olarak övüldüğü bir çağda, detaylarda ne kadar ayrışsak da, temelde birbirimize çok benziyoruz. Sadece birbirimize benzemekle kalmıyoruz; bizden önceki nesillerden de o kadar farklı değiliz. Ezbere Yaşayanlar Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri PDF, Teknolojinin ve modernitenin getirdiği tüm yeni imkânlara rağmen bir çok alışkanlığımızdan vazgeçemiyoruz. Benzer durumlarda benzer tepkiler gösteriyor, âdeta ezbere yaşıyoruz. Ve bunu değişmediğimizin pek de farkında olmadan yapıyoruz.
Gözlemlemenin, sorgulamanın, tutarlı fikirler geliştirmenin sancılı sürecine katlanmaktansa reklamvari sloganlarla özgünlüğü yakalayabileceğimizi sanıyoruz. Ve sonunda her tembel öğrenci gibi sınıfta kaldığımızda hocayı suçluyoruz.

İşte Ezbere Yaşayanlar, bir türlü vazgeçemediğimiz alışkanlıklarımızın tarihî arka planıyla birlikte antropolojik, sosyolojik ve psikolojik kökenlerini irdeliyor.

Bizim gibi olmayanlara neden tahammül edemiyor, yabancıdan ve farklıdan neden korkuyoruz? İnsanları niçin konuşma tarzına göre yargılıyor, argo kullananlara veya aksanlı konuşanlara niçin yukarıdan bakıyoruz? Şu rasyonalite çağında neden armağan alıyoruz ve birbirimize bir şeyler ısmarlıyoruz? Niçin dedikodu yapmaktan vazgeçemiyoruz? Son elli yılda bir çok hak edindikleri halde kadınlar neden erkeklerden farklı meslekler tercih etmekte ısrar ediyor? Bunca bilimsel gelişmeye rağmen neden hâlâ fala ve büyüye inanıyoruz?

Yukarıdaki sorulara yanıt ararken anekdot denizinde boğulmadan diyardan diyara koşup çağdan çağa savrulacağız. Taş Çağı’ndan modern zamanlara, Kalahari Çölü’nden Trobriand Adaları’na, Güney Sudan’dan Alp Dağları’na, Çin’den Aztek diyarlarına keyifli bir yolculuğa çıkmaya, Evliya Çelebi’den Torquemada’ya, James Cook’tan Şamhat’a, Kraliçe Njinga’dan İmparatoriçe İrene’ye, konuşan şempanzelerden Akıllı At Hans’a, yamyamlardan hadımlara bir çok enteresan karakterle tanışmaya hazır mısınız?

Ezbere Yaşayanlar’da iki yüz bin yıllık insanlık mirasının ortaya koyduğu birbirinden değişik toplum ve kültüre yönelerek davranışlarımızı şekillendiren ana etmenleri inceleyecek; kültürle biyoloji, geçmişle gelecek, gelenekle yenilik arasındaki çekişmeyi merkeze alarak, şartların alışkanlıklarımızı ne noktaya kadar değiştirebildiğini tetkik edecek ve doğamıza ne kadar hükmedebildiğimizi göreceğiz.

Ezbere Yaşayanlar
Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri kitap özeti

Ezbere Yaşayanlar
Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri pdf oku

Ezbere Yaşayanlar
Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu