Tarih Kitapları

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer Pdf indir

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 352 sayfadan oluşan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Mehmet Karaarslan tarafından kaleme alınan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer kitabını 9786055200640 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer pdf oku indir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer pdf indir

Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille anlatan en güzel eserdir denilse mübalağa edilmiş olmaz. 

XVII. asrın sonlarına doğru Osmanlı İmparatorluğu bütün tarihi boyunca ulaşabildiği en geniş memleketlere hâkim olmuştur. Bu olağanüstü imparatorluğun coğrafyasını bütün teferruatı ile edebî bir üslûpla tasvir eden Evliyâ Çelebi o devrin dünyasını insanlığın hafızasında ebedîleştirmiştir. 

Evliyâ Çelebi, Osmanlı ihtişamını hemen bütün şehir ve kasabaları, hatta bazı köyleri ile bu muazzam ve olağanüstü eserinde tasvir etmiştir. 

Kayseri şehri de o devrin büyük ve özenli yerleşim merkezlerinden biri olma özelliğini taşır. Evliyâ Çelebi’nin Kayseri şehri ile ilgili yazdıklarının ne olduğunun bilinmemesi bu şehrin tarihi yani geçmişi ve medeniyet faaliyetleri ile alâkadar olanlar için büyük bir noksanlık bulunacağı izahına lüzum bulunmayan bir hakikattir. 
Evliyâ Çelebi, Kayseri’yi de diğer şehir ve kasabalar gibi coğrafî vaziyet, tarihî gelişme, şehir yapılanması, gündelik hayat, iktisadî faaliyetler, edebî ve ilmî çalışmalar, mimarî, dinî yaşayış, eğlence yaşamı, tasavvufu, hatta menkıbeleri vs. yönleriyle o güzel üslûbuyla canlı ve renkli bir biçimde tasvir etmiştir.

Kayseri’nin sosyal yaşamı ile ilgili görerek yazdıkları belki de bu şehrin en orijinal taraflarını hiçbir eserin tasvir edemediği ölçüde ortaya koymaktadır. Çünkü o, burada insan unsurunu, halkın adlarını, ünlülarını, şehir halkının tabiatını, ahlâkını, etnik durumunu, lisanlarını, dinî vaziyetini, sosyal tabakalarını, eğlence ve spor yaşamını da işlemektedir. Böylelikle Kayseri’de M. XVII. asırda yaşanan hayat canlı bir biçimde seyahatnâmenin satırlarından okuyucunun hafızasına geçerek yerleşmektedir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer kitap özeti

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer pdf oku

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Kayseri Şehri ve Kayserililer Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu