Edebiyat Kitapları

Efendimin Efendisi Pdf indir

Efendimin Efendisi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 202 sayfadan oluşan Efendimin Efendisi kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Zeki Nokta tarafından kaleme alınan Efendimin Efendisi isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13 x 20 cm ebatındadır. Efendimin Efendisi kitabını 9786057338495 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Efendimin Efendisi pdf oku indir.

Efendimin Efendisi pdf indir

Gülmek, aslında otoriteye karşı çıkmaktır; farkındalığa erişmek, kendi sanılarımızdan, bastırdığımız duygulardan kurtulmak, özgürleşmektir. Acı ve üzüntüyle yoğurulmuş insanımız, yaşamın değersizliğine ve zaaflarına zekâsının ince ucu ile gülerek poblemlerina çözüm aramaktadır.
Anadolu insanı, mizahla mayalanmıştır. Yokluk ve yoksullukla mücadele etmek zorunda kaldığı, psikolojisinin harap olduğu, sosyal ve siyasal sorunlarla boğuştuğu her zamanda kendini ifade edebilmek için mizahı bir silah olarak seçmiş, haksızlıklar ve eziyet karşısında kendini mizah yoluyla savunmuştur. İncili Çavuş’un zekâsı ve açık sözlülüğü, Nasrettin Hoca’nın nüktedanlığı, Bektaşi’nin hazır yanıtlılığı mizahın akli bir unsur olarak kabulünün asırlar öncesine dayandığını göstermiştir bize.
Mizahta büyük bir incelik, gizli bir felsefe, felsefi bir derinlik mevcuttur ve mizahın amacı yalnızca güldürmek değil, derin ve ince duygular hissettirmek, düşündürmek, bunun yanı sıra ders vermektir.
Mizah, sorunlar karşısında çözüm arayan birey ve topluma eleştirel bakış açısıyla yeni ve farklı çıkış yolları sunar. Çünkü gülmek, bireyin özgürlüğe açılan kapısıdır; bir anlamda bastırılmış duygularının dışavurumudur.
Ne de güzel söylemişti Aziz Nesin Usta ; ‘’Korku, en beşeri duygudur. Benim iktidarlara başkaldırışımı görenlerden kimi beni korkusuz insan sandı. Oysa ben, korkarım. Ne var ki bende, bir başkasına yararlı olacaksa, doğru bildiğimi, inandığımı söylemek, açıklamak duygusu, korku duygusuna her zaman üstün gelmiştir. Korkarım, yine söylerim.’’
Söyledim… Yine söyleyeceğim…
 
 

Efendimin Efendisi kitap özeti

Efendimin Efendisi pdf oku

Efendimin Efendisi Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu