Tarih Kitapları

Dönme Kadınlar Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar Pdf indir

Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar kitabı
248 olarak çıkarılmıştır. Eric R. Dursteler tarafından kaleme alınan Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar isimli kitap 9786052116296 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar kitabını 16.03.2018 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar pdf oku indir
.

Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar pdf indir

Elinizdeki kitapta erken modern zamanda dogdukları yerleri, ailelerini ve dinlerini bırakan Akdenizli kadınların, toplumsal ve siyasi olarak sahip oldukları karmaşık alanı açık eden hikâyeleri anlatılıyor. “Dönme,” en dar anlamıyla, erken modern Akdeniz’de Hıristiyanlıktan Müslümanlıga geçenler için kullanılır. Eric R. Dursteler, Dönme Kadınlar kitabında, bu anlamı ustaca degiştirerek kelimeyi, dönemin ve bölgenin toplumsal, dini, siyasi ve toplumsal cinsiyet sınırlarının ötesine geçen herkesi kapsayacak biçimde kullanıyor. Güçlü bir arşiv çalışmasıyla aktarılan bu hikâyeler aracılıgıyla Dursteler, hem erken modern dönem Akdeniz’de kadınların belirli tecrübeleri ve koşullarına hem de daha kapsamlı kültürel ve toplumsal pratiklerle geleneklere dair mühim öngörülerde yer alıyor.
Kitapta, kendisini ezen kocasından kaçmak için İstanbul’a, dönme agabeyinin yanına gelip Fatma Hatun adını alan Venedikli Beatrice Michel’in hikâyesiyle kadınların din ve yer degiştirerek nasıl şahsi ve ailevi statülerini yükselttiklerini okuruz. Hıristiyan Elena Civalelli ve Müslüman Mihaleşatoroviç’in paralel hikâyesinde, iki cesur kadının Osmanlı-Venedik sınırını tercih ederek kendi hayatlarını tayin edişlerine tanık oluruz. Yunan adası Milos’tan kaçan dört Müslüman kadının (Ayşe, Emine, Hatice ve anneleri Maria) Korfu’ya sıgınmaları ve Islamdan Hıristiyanlıga dönmeleriyle, bir kadının yaşamı üzerinde söz sahibi olmasının nasıl Osmanlı-Venedik sınırında ülkeler arası bir fırtına kopardıgını görürüz.
Kadın failligine dair heyecan verici bir anlatı olan Dönme Kadınlar, erken modern Akdeniz’de kimlik ve dönmelik arasındaki baglantıyı aydınlatıyor. Zengin içerige sahip bu sürükleyici kitap, yalnızca dönemi çalışan araştırmacılara degil, geniş bir okuyucu kitlesine hitap ediyor.

Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar kitap özeti

Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar pdf oku

Dönme Kadınlar
Toplumsal Cinsiyet Kimlik ve Sınırlar Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu