Akademik Kitaplar

Doğan Aksan-Anlambilim PDF

Doğan Aksan-Anlambilim PDF, e-kitap bölümümüzde Doğan Aksan-Anlambilim PDF başlığı ile kitap özetini paylaştık. Doğan Aksan-Anlambilim PDF kitabın detayları yazımızda.. 

Doğan Aksan-Anlambilim PDF

Doğan Aksan, Anlambilim, pdf, e-kitap, indir, oku, Prof. Dr. Doğan Aksan, 1929 İzmir doğumludur. Eğitimci ve aynı amanda Türk Dilbilimcidir. Yazar 1972 senesinde DTCF dilbilim profesörü olmuştur. Dil ve dilbilim ile ilgili çok sayıda esere imza atmıştır.

Bu kitabımızda Türkçenin eski dönemlerinden yer yer örnekler gösterilmekle birlikte, eşzamanlı olarak Türkiye Türkçesi temel alınmıştır. Zaten bir bölümü dile dönüşmüş çeşitli lehçeleri ve değişik dönemleriyle Türkçeyi bir bütün olarak anlambilim yönünden incelemekde olanaklı değildir.

Bugün bütün dünya çapındaki çalışmalar gözden geçirilecek olursa dilbilimsel anlambilimin başlıca iki alt alanı olduğu görülür: 1. Sözcük anlambilimi, 2. Tümce anlambilimi. Sözcük anlambilimini ruhbilim ve kinetik yönünden inceleyen araştırıcılar da mevcuttur (Misal verilecek olursa Picoche, 1986). Araştırmaların eşzamanlı veya artzamanlı yöntemle yürütülmesi, zaman içindeki gelişmelerin ele alınıp alınmaması yönünden, 1971’de yayımlanan kitabımızda olduğu gibi, 1. Durgun anlambilim, 2. Gelişmeli (tarihsel) anlambilim ayrımına gidilebilir. – alıntı

Anlambilim PDF

Dosya BOyutu 3 MB

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu