Çocuk Kitapları

Denizin Dibindeki Ev Pdf indir

Denizin Dibindeki Ev pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Denizin Dibindeki Ev kitabı 160 olarak çıkarılmıştır. Lucia Tumiati tarafından kaleme alınan Denizin Dibindeki Ev isimli kitap 9789750826009 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Denizin Dibindeki Ev kitabını 06.02.2017 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Denizin Dibindeki Ev pdf oku indir.

Denizin Dibindeki Ev pdf indir

“Yazar ne bir öğretmen, ne bir akraba ne de başından geçenleri anlatan biridir. Yazar bir arkadaş, size kimsenin söylemediği, anlatmadığı şeyleri dile getiren fazla özel ve biraz da gizemli bir arkadaştır. Uzlaşmanın ve adaletin olduğu bir dünya çapında, daha iyi koşullarda büyümeniz içindir yazdıkları.”
1926, Venedik doğumlu yazar, halen 6 yaşındayken “farklı-öteki” olmanın ne demek olduğunu anladı. Hekim ve yazar babası Corrado Tumiati’nin faşist siyasi yönetimle çok ciddi poblemleri oldu. Annesiyle babası ayrıldı. Lucia annesiyle, erkek kardeşi babasıyla kaldı. 13 yaşındayken, insanın annesinin Yahudi olmasının ve ırkçı yasaların sonuçlarına katlanmanın da ne demek olduğunu anladı. Annesi Maria Luzzatto ile uzun süre saklanarak yaşamak zorunda kaldı. Ana-kız direniş mücadelesine katıldı, savaşın bitiminde 1945’te annesi ölünce, Lucia babasının yanına Floransa’ya döndü. Üniversitede edebiyat bölümünde eğitimini sürdürdü, Pinokyo’nun yazarı Carlo Collodi üzerine bir araya getirdiği tezle mezun oldu. Yetişkinler için eserler vermekle birlikte özellikle gençler ve çocuklar için yazdı. İki çocuk annesidir.
Denizin Dibindeki Ev, yazarın kendi babasına duyduğu kırgınlığın, yani kendi yaşamından bir kesitin izdüşümü olarak da okunabilir. Yazar, kendisiyle yapılan bir söyleşide babasıyla alakalı şunları söyler: “Ondan söz etmek benim için kolay değil. Sevgi, saygı, hayranlık kadar acılı ayrılıklar, zor bir çocukluk da var ama bunların ardından hayat ve ilişkimiz daha sakin seyretti.” Anne-baba ayrılığı onun için yeterince zor olmuştur. Diğer yandan annesinin Yahudi olması da hayatlarını zorlaştırmış, İkinci Dünya Savaşı sırasında ana-kız direniş mücadelesine, erkek kardeşi Andrea da direnişçilere katılmış ama babası özgürlük mücadelesine katılmadan şehirde kalmayı seçmiştir. Bu, Lucia Tumiati için ikinci büyük darbe olmuştur. Gençliğin verdiği hoşgörüsüzlüğün, olgunlaştığında yerini daha anlayışlı olmaya bıraktığını, bir yetişkin olduktan sonra, babasına ve seçimlerine daha soğukkanlılıkla bakabildiğini söyleyen Lucia Tumiati onun otoriter ve çok konuşmayan, iletişim kurabilmek için sevecenlikle yaklaşılması gereken biri olduğunu, onu yazdıkları aracılığıyla daha iyi anladığını ifade eder.
Denizin Dibindeki Ev, Tumiati’nin ana-kız saklanarak yaşadıkları dönemin bir simgesi sayılır. Kitabın kahramanı Stella suyun dibinde annesiyle birlikte yaşayan ufak bir kızdır. Karada yaşayan, başka bir evliliği ve çocukları olan babası onu kendi dünyasına çağırmaktadır. Stella’nın iki dünya arasında yaşadığı gel-giti, bir seçim yaparken ne kadar zorlandığını anlatan bu kitap, özgürlük ve “öteki” olmak üzerine çarpıcı bir anlatı.
Tumiati, İkinci Dünya Savaşı’ndan şimdiye kadar çocuklar ve gençler için yazan büyük yazarlardan biridir. İtalyan yazarın kitaplarındaki temel öğeler özgürlük, “farklı-öteki” olmak ve “dünya”yla sürekli olarak diyalog halinde olmaktır. Bir başka mühim İtalyan yazar Gianni Rodari’nin yakın arkadaşı olan Lucia Tumiati, “Yazar ne bir öğretmen, ne bir akraba ne de başından geçenleri anlatan biridir. Yazar bir arkadaş, size kimsenin söylemediği, anlatmadığı şeyleri dile getiren fazla özel ve biraz da gizemli bir arkadaştır. Uzlaşmanın ve adaletin olduğu bir dünya çapında, daha iyi koşullarda büyümeniz içindir yazdıkları.”

Denizin Dibindeki Ev kitap özeti

Denizin Dibindeki Ev pdf oku

Denizin Dibindeki Ev Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu