Tarih Kitapları

Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler Pdf indir

Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 464 sayfadan oluşan Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Ahmet Yusuf Yılmaz tarafından kaleme alınan Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler kitabını 9786254193071 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler pdf oku indir.

Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler pdf indir

Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini kuran, sınırlarını tespit eden ülkeler arası bir antlaşmadır. Ankara Hükûmeti, 1919-1923 senelerı arasındaki zamanda millî birliğe karşı koyan isyancıları, İstanbul Hükûmeti’nde ileri gelen yöneticileri yeni kurulan devlete kabul etmeme düşüncesini benimsemiştir. Ülkede yaşanan rejim değişikliğini korumak için; yeni devletin oluşumu esnasında ihanet içinde olduğu düşünülenler yurt dışına sürgün edilmiştir. Bu bireyler, mütareke zamanında İstanbul Hükûmeti tarafında yer almışlar, isyanlara katılmışlar yahut işgalci devletlerle iş birliği içinde olmuşlardır. Mütareke dönemi boyunca Ankara Hükûmeti ile İstanbul Hükûmeti; birbirlerinden ayrı politikalar izlemişlerdir.
Devletin kurucuları, yeni kurulan devlete zarar verebilecek bireyleri bertaraf etmişlerdir. Devletin kurulmasının üzerinden on dört yıl geçince devletin yöneticileri, eski rejim fanatiklerinın devlete artık zarar veremeyeceği düşünmüş ve sürgün edilen bireyler üzerindeki yasakları ortadan kaldırmıştır. Bu tezde Yüzelliliklerin nasıl tespit edildiği, 1924 senesinde ülkeden çıkarılışları, gurbet hayatları ve nihayet 1938 senesinde affedilmeleri gibi konular devlet, millî kütüphane arşivleri taranarak ele alınmıştır.

Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler kitap özeti

Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler pdf oku

Cumhuriyetin Sürgünleri Yüzellilikler Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu