Tarih Kitapları

Biz İdil’den, Ural’dan… Pdf indir

Biz İdil’den, Ural’dan… pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 400 sayfadan oluşan Biz İdil’den, Ural’dan… kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Roza Kurban tarafından kaleme alınan Biz İdil’den, Ural’dan… isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 12.5 x 19.5 cm ebatındadır. Biz İdil’den, Ural’dan… kitabını 9786054921270 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Biz İdil’den, Ural’dan… pdf oku indir.

Biz İdil’den, Ural’dan… pdf indir

Biz İdil’den, Ural’dan, Kuzey Türklerinin tarihine parmak basan mühim hadiseleri ve hadiselerin kahramanlarını konu edinmiştir. Yüzsenelerdır Rus zulmü altında ezilen İdil-Ural Türklerinin hiç bitmeyen bağımsızlık mücadelesi… Türk Birliği düşüncesinin tohumlarının ekildiği ve filizlendiği bu topraklarda çok fazla isyanlar patlak vermiştir. İsyanların büyük çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlansa bile, isyanlar Rusların geri adım atmasına neden olmakla birlikte İdil-Ural Türklerinin içlerindeki vatan ve millet sevgisini depreştirmiştir. İdil-Ural Türklerinin millî bağımsızlık savaşımının mühim bir sayfası olan İkinci Dünya Savaşı senelerında kurulan İdil-Ural Lejyonu ve 1944 İdil-Ural Kurultayı gerçek belgelere dayanarak Türkiye’de ilk kez kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda İdil-Ural Türklerinin rolü neydi, Türk Birliği düşüncesinin öncüsü Batırşa’nın sonu ne oldu, gibi soruların cevabını bu kitapta bulabileceksiniz.

Kitapta, Kazan Tatarlarının ilk ansiklopedi yazarı Kayyum Nasiri, Türk-Tatar onomastiğinin babası Gomer Sattarov, felsefi şiirleriyle Tatar edebiyatına değişik bir bakış açısı kazandıran Derdmend, bireylerin ruh hâlini aydınlatan romanlarıyla Emirhan Yeniki, Başkurt Türklerinin efsane ismi Zeki Velidi Togan, İdil-Ural millî bağımsızlık mücadelesini ülkeler arası platforma taşıyan Garif Soltan ile alakalı yazılar sizleri farklı diyarlara götürecek ve ufkunuzun daha da genişlemesine vesile olacaktır.

Biz İdil’den, Ural’dan… kitap özeti

Biz İdil’den, Ural’dan… pdf oku

Biz İdil’den, Ural’dan… Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu