Tarih Kitapları

Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi Pdf indir

Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 279 sayfadan oluşan Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Mustafa Bostancı tarafından kaleme alınan Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 14 x 21 cm ebatındadır. Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi kitabını 9786257049856 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi pdf oku indir.

Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi pdf indir

Akdeniz’in bir parçası olan ve Türkiye ile Yunanistan kıyılarıyla çevrili Ege Denizi’nde temel sorun, Yunanistan’ın elindeki Adaların Anadolu’ya çok yakın olması ve bu Adaların bütün Ege Denizi’ni kontrol edebilecek bir konumda bulunmasıdır.
Adalar meselesinin kökeninde, Balkan Savaşları sırasında Yunanistan tarafından işgal edilen Adaların Türkiye’ye geri verilmemesinden kaynaklanan hususlar mevcuttur. Türkiye, I. Balkan Savaşı sonunda imzalanan Londra Antlaşması ile sorunun çözümünü Büyük Devletlere bırakırken, çekincelerini ve hassasiyetlerini de ortaya koymuş ve o günkü şartlar gereği, hayırhahane bulunacağı ümidini taşıyarak bu işi Büyük Devletlere havale etmeye razı olmuştur. Büyük Devletler ise, Gökçeada, Bozcaada ve Meis dışındaki Ege Adalarının Yunanistan’a bırakılmasına karar verdiklerini bildirmişlerse de bu karar Osmanlı Hükümeti tarafından kabul edilmemiş, Gökçeada, Bozcaada ve Meis’in kendisine bırakılmasını senet sayan Bab-ı Ali, haklı ve meşru isteklerini kabul ettirmek için çaba harcayacağını beyan etmiştir. Koskoca Balkanlardan vazgeçebilen Türkiye, Adalardan vazgeçmemiş ve Adaları etle tırnak gibi, Anadolu’nun bölünmez parçaları olarak görmüş, ister Yunanistan’la yapılacak ikili görüşmeler yoluyla, isterse savaşla, bu Adalardan hiç olmazsa kendi güvenliği yönünden elzem olan Sakız ve Midilli’yi geri almaya çalışmıştır.
Bu araştırmada, şimdilerdeki Türk-Yunan ilişkileri göz önüne alındığında iki taraf arasındaki anlaşmazlıklardan belki de en mühimsi olan ve etkileri günümüze kadar uzanan Adalar meselesinin I. Dünya Savaşı’na kadar olan dönemi, Büyük Devletlerin bu hususta vermiş oldukları karar çerçevesinde, özellikle dönemin basınına göre aydınlatılmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.

Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi kitap özeti

Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi pdf oku

Birinci Dünya Savaşi Öncesi Osmanlı Devleti’nin Adalarda Hakimiyet Mücadelesi Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu