Edebiyat Kitapları

Bir Dava Adamı Nurettin Topçu Pdf indir

Bir Dava Adamı Nurettin Topçu pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 88 sayfadan oluşan Bir Dava Adamı Nurettin Topçu kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Prof. Dr. İsmail Aydoğan tarafından kaleme alınan Bir Dava Adamı Nurettin Topçu isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13 x 21 cm ebatındadır. Bir Dava Adamı Nurettin Topçu kitabını 9786257449373 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Bir Dava Adamı Nurettin Topçu pdf oku indir.

Bir Dava Adamı Nurettin Topçu pdf indir

“Nurettin Topçu, bir hayal adamı değil bir idealin adamıdır. O bir idealisttir. Lakin idealinin hayata geçmesi için de hareket eden bir insandır. “Hareket”i düşüncesinin merkezi hâline getirmiştir. Hareket yoksa hayat da yoktur insan da. Hareketin olmadığı yerde uysallık mevcuttur. Ona göre uysallık, ölümle hemen hemen eşittir.”
 
“Izdırap çekilmezse hakikate ulaşılamaz. İnsan fakat ızdırapla varlığının üstüne yükselebilir. Bir şeyin ızdırabını çekmeyen, onu tanıyamaz, onu sevemez. Izdırap, varlığımızı ilahî harekete ulaştırır. Yani hareketimizi Allah’ın hareketiyle tamamlar. Hareket etmek, istediğimizi olmaktır. Bir şeyi istemek, kâinatın diğer varlıklarından fedakârlık etmektir.”
 
“Topçu’nun isyanı, başkaldırı ve uysallığın birleşiminden doğan bir isyandır. İnsanın kendi benliğindeki olumsuzluklara karşı başkaldırması, onların esaretinden kurtulmaya ahdetmesi ve ilahî iradeye ulaşmayı gaye edinmesidir. Uysallığı ise bu başkaldırılar, mücadeleler ve gayeleri gerçekleştirip ilahî iradeye boyun eğmesidir. Allah’a boyun eğmek, insanın kendi benliğine karşı isyan etmesi demektir. İsyanın zıttı itaatkâr olmak değil uysallıktır. Uysallık, düşünmeksizin boyun eğmektir.”
 
“Nurettin Topçu’nun fikirleri, bu topraklar üzerinde yazılan uzun soluklu güftenin bir bestesidir. Bestekâr Topçu’nun mistik, metafizik ve aşkın (müteal) mefkûresi, sonsuzluğun dehlizlerinde ızdırabın tadını tattırabilmektedir.”

Bir Dava Adamı Nurettin Topçu kitap özeti

Bir Dava Adamı Nurettin Topçu pdf oku

Bir Dava Adamı Nurettin Topçu Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu