Tarih Kitapları

Başlangıcın Sonu Pdf indir

Başlangıcın Sonu pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 160 sayfadan oluşan Başlangıcın Sonu kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Carlos Martinez tarafından kaleme alınan Başlangıcın Sonu isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 19.5 cm ebatındadır. Başlangıcın Sonu kitabını 9786051725420 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Başlangıcın Sonu pdf oku indir.

Başlangıcın Sonu pdf indir

“Sonun başlangıcı” sık işittiğimiz bir söz. Bu kez “başlangıcın sonu” var karşımızda. Yetmiş yıllık sosyalizm deneyimi insanlık tarihinde yeni bir başlangıçtı ve çöktü. Peki bu başlangıcın sonu nasıl geldi? Sovyetler’in çöküşünde ne gibi etmenler, hangi ağırlıklarla rol oynadı? Ve belki de en mühimsi; bu etmenleri iyi çözümleyebilir, onlardan gerekli dersleri çıkarabilirsek “başlangıcın sonu” yeni başlangıçlara gebe olabilir mi?
Carlos Martinez, yirmi beş yılı aşkın süredir solun tartışma gündeminden düşmeyen bu konuyu, soru ve poblemleri, bu kitabında özlü bir biçimde yanıtlamaya çalışıyor.
Başka sorular ve yanıt arayışlarıyla birlikte: Ekonomide, siyasette, kültür ve ideoloji alanlarında; dış politikada, “barış içinde bir arada yaşama” çabalarında ve silahlanma yarışında; içeride, halkın devrimin ilk senelerındaki coşkusunu koruma ve geliştirme anlamında neler yaşandı, nerelerde eksik kalındı? 1970’lerden ibu yana ekonomideki büyüme eğilimi neden yavaşladı, bilim ve teknolojide Batı’yla girilen rekabette ne gibi hatalar yapıldı? Çin ile ilişkiler, Macaristan ve Çekoslovakya’daki müdahaleler neleri değiştirdi? Hruşçov’un “destalinizasyon politikası”ndan Gorbaçov’a nasıl bir yol uzanıyor? Glasnost ve perestroyka gerekli miydi; bunlar ilk başta nasıl göründü, sonradan nasıl değişti? Afganistan Savaşı çöküşte ne gibi bir rol oynadı? Peki ya, Gorbaçov ve ekibinin ihaneti?
1991 darbe girişimi başarılı olsaydı, Sovyetler Birliği şimdi tıpkı Çin gibi yaşar mıydı?
Geçmiş tecrübeleri tartışan, gelecek tecrübelerin önünü açan “Geçmişten Geleceğe Sosyalizm” dizimizde yeni bir sayfa… Carlos Martinez’in “çöküş”e dönük ufuk açıcı anlatımıyla!

Başlangıcın Sonu kitap özeti

Başlangıcın Sonu pdf oku

Başlangıcın Sonu Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu