Tarih Kitapları

Başkurtların Tarihi Pdf indir

Başkurtların Tarihi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 318 sayfadan oluşan Başkurtların Tarihi kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Zeki Velidi Togan tarafından kaleme alınan Başkurtların Tarihi isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 15.5 x 22.5 cm ebatındadır. Başkurtların Tarihi kitabını 9786257999366 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Başkurtların Tarihi pdf oku indir.

Başkurtların Tarihi pdf indir

Başkurtların Tarihi, bugün Rusya Federasyonu’nda bulunan Başkurdistan Cumhuriyeti ve halkı ile ilgili yazılmış sayılı eserlerden biridir. Esasen Başkurt olan Ord. Prof. Dr. Zeki Velidi Togan bu eserde, dünyaya geldiğu ülkenin ve halkının geçmişine bir tarihçi gözüyle bakmakta, hayvancılık ve kuru tarım çerçevesinde toprağa bağlı uğraşları için ortaya koydukları mücadeleleri ele almaktadır.
Ural Dağları’nın özellikle batısına yerleşmiş bu yarı göçebe halktan 922’de Bağdat’tan Edil Bulgarlarına giden elçilik heyetinde bulunan İbn Fadlan ayrıntılı olarak bahsetmiştir. Erken dönem İslam kaynağı kabul gören bu bahiste Başkurtların Ortadoğu’ya geldikleri anlatılır. Bunun yanı sıra yeraltı madenleri, kıymetli taşlar, tilki ve kunduz gibi ticari mallarla Hazar sahilleri ve Kafkaslar yoluyla güneydeki İslam dünyasıyla temasları devam etmiştir. Daha sonraki tarihleri Kıpçaklar, Altın Orda ve Rus Çarlık idaresi arasında geçmiştir. Başkurtlar, tarihsel olarak 7 yahut 12 kabileden oluştukları düşünülen ve bu kabilelerin bir arada bulunmasıyla yaşanan bir birliktir. Tarih boyunca doğudan gelen ve kendilerine katılan farklı kabilelerin kendi isimlerini ve köken detaylarını koruyarak, birlik içinde hayatlarını sürdürebilmeleri aracılığıyla zenginleşen Başkurt kültürü, yerli ve yabancı etnologların ve halkbilimcilerin ilgisini çekmiştir. Zeki Velidi Togan, eski ve modern dönem kaynaklarına atıfta bulunarak ve bunları karşı karşıya geldirarak incelediği eserinde, Başkurtların tarihine ilişkin büyük bir boşluğu doldurmaktadır.

Başkurtların Tarihi kitap özeti

Başkurtların Tarihi pdf oku

Başkurtların Tarihi Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu