Tarih Kitapları

Bartın Limanı Tarihi Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde Pdf indir

Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 192 sayfadan oluşan Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde kitabı
Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Yenal Ünal tarafından kaleme alınan Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde kitabını 9786055200824 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde pdf oku indir
.

Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde pdf indir

“Adını, etrafında kurulduğu velut ırmaktan alan Bartın’ın, tarihi çehresini de yine bu ırmak tasvir etmiştir. Bartın’a hayat hakkı veren, onu besleyen, barındıran ve günümüze taşıyan ırmak bugün hâlâ sağ, canlı ve diridir. Tarihçesi de Bartın’dan daha eskilere uzanmaktadır.

Adının kaynağı ve anlamı bugünkü bilimsel araştırmalar tarafından kesinlikle tespit edilemeyen Bartın Irmağı, Türkiye’deki tüm akarsular göz önüne alındığında müstesna yerini muhafaza etmeyi sürdürmektedir. Çünkü Anadolu’da üzerinde ticari faaliyet yapılan, yük alınıp yük boşaltılan yegâne akarsu olma özelliğini bugün de devam ettirmektedir.

Bartın, etrafında kurulduğu ırmağın tarihçesiyle ilişkili olarak 3500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Anadolu tarihine damgasını vuran bütün mühim uygarlıkların ve devletlerin Bartın tarihine ufak de olsa bir iz bıraktığı bilimsel verilerin bize sunduğu bir gerçektir.

Birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Bartın’ın hakiki ve merkezi şehirsel kimliği 1991 senesinden sonra ortaya çıkmıştır. Çünkü binlerce senedir, merkezi bir yerleşim birimi olmaktan ziyade; etrafında teşekkül eden Kastamonu, Bolu ve Zonguldak gibi daha büyük yerleşim yerlerinin idari bir parçası konumunda olmuştur.

Ticari manada daha çok, bu büyük şehirlerin deniz yoluyla dışarıya açılan kapısı görevini üstlenmiştir. Lakin asırlardır başka yönetim merkezlerine bağlı olarak yönetilen Bartın, 1991 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 74. vilayeti olarak kabul edilmiş ve il sıfatıyla artık bir idari merkez hâline gelmiştir.”
 

Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde kitap özeti

Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde pdf oku

Bartın Limanı Tarihi
Kuruluşunun 50. Yıl Dönümünde Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu