Tarih Kitapları

Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı Pdf indir

Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 680 sayfadan oluşan Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Esma Şahin Öztaş tarafından kaleme alınan Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16.5 x 23.5 cm ebatındadır. Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı kitabını 9786057373908 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı pdf oku indir.

Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı pdf indir

Klasik Türk Edebiyatı araştırmacılarının, Divan Edebiyatı sahasına gönül verenlerin ve edebiyat meraklılarının vazgeçemeyeceği bir kaynak olan bu kitap, devrinde kendisine  “Sultanüşşuarâ”  (Şairler sultanı) unvanı verilen Baki’nin, modern dönem araştırıcılarının “Edebiyat Tarihimizin Kaşıkçı Elması” olarak tanımladıklarıDivan’ında Osmanlı toplum yaşamının izini sürmek amacı ile kitap haline getirişmiştir..
Şiirlerinde Osmanlı toplum yaşamı ile alakalı meselelere büyük ölçüde üstü kapalı ve nükteler arasına gizlenmiş bir biçimde bulunduran Baki, sözcükler arası ilişkilere önem veren, beyitlerin içine yerleştirdiği kavram, mazmun ve çağrışımlar arasında boşluk bırakmayan kusursuz söyleyişe sahip bir şairdir.
Kitapta Baki Divanı’ndaki beyitler arasına ustalıkla gizlenmiş sosyal yaşamın izleri araştırılırken esas gaye; dünya çapında bir büyük şiir ustasını doğru anlamak ve onun kişiyinda, Klasik Türk edebiyatının çok mühim bir döneminin kültür arkeolojisini gerçekleştirmeye çalışmak olmuştur.
Bu amaçla, ele alınan beyitler önce günümüz Türkçesiyle nesre çevrilmiş, ardından kültür, din, tasavvuf, bilim-felsefe, mitoloji, tarih ve gündelik yaşamın yansımaları yönünden şerh edilmeye çalışılmıştır. Beyitler şerh edilirken diğer divan şairlerinineserlerinden örnekler verilmeye özen gösterilmiştir. Bu amaçla divan ve mesnevi olmak üzere 160 civarında eser taranmış; bunun bunun yanında tarih, tıp, musiki, ahlak, şerh, lügat ve Osmanlı kültür tarihine ışık tutan birden fazla türde birinci el kaynaktan, bunun bunun yanında Batılı seyyahların seyahatnamelerinden yararlanılmıştır.
Eser, Osmanlı toplum yaşamını Baki’nin kaleminden okuma fırsatı sunmakla birlikte; onun kuvvetli ve orijinal üslubu, çok renkli hayal dünyası, titiz kalem işçiliği ve şiirindeki anlam derinliğine dikkat çekme amacı taşımakta ve bu yönü ile de Klasik Türk edebiyatının dünya çapında zengin kültür dünyasını tanımada bir el kitabı mahiyeti arz etmektedir.

Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı kitap özeti

Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı pdf oku

Baki Divanı’nda Osmanlı Toplum Hayatı Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu