Tarih Kitapları

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) Pdf indir

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 328 sayfadan oluşan Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Murat Bardakçı tarafından kaleme alınan Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 15.5 x 23 cm ebatındadır. Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) kitabını 9786257548359 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) pdf oku indir.

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) pdf indir

Mustafa Kemal Atatürk’ün sofrasında yenenler, içilenler, mutfak
harcamaları ve personel masrafları
 
Atatürk’ün sofrası ile ilgili şuana dek çok şey söylendi, makaleler ve ciltler dolusu kitaplar yazıldı ama o sofraya gelen yemekler pek merak edilmedi, yemeklerin hazırlandığı mutfak ve mutfağın nasıl işlediği araştırılmadı.
Mustafa Kemal Paşa’nın yaşadığı ve arada bir uzun, arada bir kısa müddetlerle kaldığı yerlerin; yani Çankaya’nın, Dolmabahçe Sarayı’nın, Florya Köşkü’nün ve diğer mekânların ortak özellikleri birer bekâr evi olmalarıydı.
Atatürk’ün Mutfağı’nda devletin kurucusunun sofrasına gelen yemeklerin hazırlandığı mutfağın kuruluşu, satın alınan mutfak âletleri, yemek takımları, aşçılar, o devirde sofracı denen garsonlar, yiyecekler, içecekler ve Atatürk’ün hususî hesabından karşıladığı yeme-içme masrafları belgelere dayanılarak anlatılmaktadır.
Kitapta kullanılan belgeler şimdi Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndedir ve 1921’den, yani Mustafa Kemal Paşa’nın Çankaya Köşkü’ne yerleşmesinden ibu yana yapılan bütün harcamaların evrakı müthiş biçimde muhafaza edilmiştir.
Bu kitap Atatürk’ün mutfağını konu alan ilk çalışmadır ve kitapta yazılanların hepsinın kaynağı, Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndeki belgelerdir.

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) kitap özeti

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) pdf oku

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu