Tarih Kitapları

Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) Pdf indir

Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 328 sayfadan oluşan Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) kitabı Ciltli olarak çıkarılmıştır. Murat Bardakçı tarafından kaleme alınan Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 15.5 x 23 cm ebatındadır. Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) kitabını 9786257548342 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) pdf oku indir.

Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) pdf indir

Mustafa Kemal Atatürk’ün sofrasında yenenler, içilenler, mutfak harcamaları ve personel masrafları
 
Atatürk’ün sofrası ile ilgili şuana dek çok şey söylendi, makaleler ve ciltler dolusu kitaplar yazıldı ama o sofraya gelen yemekler pek merak edilmedi, yemeklerin hazırlandığı mutfak ve mutfağın nasıl işlediği araştırılmadı.
Mustafa Kemal Paşa’nın yaşadığı ve arada bir uzun, arada bir kısa müddetlerle kaldığı yerlerin; yani Çankaya’nın, Dolmabahçe Sarayı’nın, Florya Köşkü’nün ve diğer mekânların ortak özellikleri birer bekâr evi olmalarıydı.
Atatürk’ün Mutfağı’nda devletin kurucusunun sofrasına gelen yemeklerin hazırlandığı mutfağın kuruluşu, satın alınan mutfak âletleri, yemek takımları, aşçılar, o devirde sofracı denen garsonlar, yiyecekler, içecekler ve Atatürk’ün hususî hesabından karşıladığı yeme-içme masrafları belgelere dayanılarak anlatılmaktadır.
Kitapta kullanılan belgeler şimdi Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndedir ve 1921’den, yani Mustafa Kemal Paşa’nın Çankaya Köşkü’ne yerleşmesinden ibu yana yapılan bütün harcamaların evrakı müthiş biçimde muhafaza edilmiştir.
Bu kitap Atatürk’ün mutfağını konu alan ilk çalışmadır ve kitapta yazılanların hepsinın kaynağı, Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndeki belgelerdir.

Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) kitap özeti

Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) pdf oku

Atatürk’ün Mutfağı (Ciltli) Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu