Tarih Kitapları

Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm Pdf indir

Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 440 sayfadan oluşan Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Dr. Arslan Tekin tarafından kaleme alınan Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 13.5 x 21 cm ebatındadır. Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm kitabını 9786059011280 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm pdf oku indir.

Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm pdf indir

Hasan Sabbah’ı esrarengiz havaya büründürenler daha çok Avrupalılardır. Bâtınîler Hasan Sabbah’ten önce de vardı. Nizârî İsmailîleri, İran İsmailîleri, Haşhaşîler, Bâtınîler, Alamut’un Efendisi, Şeyhu’l-Cebel deyince ilk akla gelen Hasan Sabbah’tır. Selçuklular İran, Ortadoğu ve Anadolu’ya yayıldıklarında, çoklukla Selçuklu sahasında, 160 yıl en etkili faaliyetlerini gösteren Bâtınîler, İsmailîlerin değişik kolları olarak zamanımıza kadar gelmişlerdir.
Biz eseri yazarken, tarihî kaynakları esas aldık ve farklı anlatımlarla aynı konulara temas eden bu eserlerde yazılanları olduğu gibi vererek, bir bütün halinde Bâtınîler ve Hasan Sabbah’ın kurduğu, kimine göre yeryüzü cennetini, kimine göre yeryüzü cehennemini, her iki yönüyle görülmektedirmak istedik.
İnsanları uyuşturan vaat midir; yoksa haşhaş adı verilen ot mudur? Esas olan “vaat”tir; yoksa zamanımızdaki intihar saldırılarını izah edemeyiz. Birçok araştırıcı, Hasan Sabbah ve haşhaşı yan yana getirmezler ve haşhaşın kesinlikle tercih edilmediğini söylerler. Kimi de belli bir süre kullanıldığını belirtirler. Hasan Sabbah’ın fedaîlerini haşhaşla yahut inançla başka âlemlere götürmesi, gözlerinin önüne bir “cennet” sermesi, bunun bunun yanında teşkilatçılığının başarısıdır.
Hasan Sabbah etrafında izah edilen Haşhaşîler, Şîa’dan türeyen İsmailîlerdir. İsmailîler de kendi içlerinde iki esas kola ayrılmıştır: Nizârî ve Musta‘lî. Biz, kesin inancın en bariz örneğini gösteren Haşhaşîleri anlayabilmek için, Şîa ve İsmailîleri de verdik.
Haşhaşîler üzerine yazılan kitapları incelediğimizde, belli başlı kitaplarda dahi “olan” anlatılırken, yazarın, inancına, meşrebine ve ilmî düzeysine göre yoruma gittiğini gördük. Biz, yorumları yine araştırıcıların görüşleri olarak aktarmayı tercih ettik.

Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm kitap özeti

Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm pdf oku

Alamut’un Büyüsü – Haşhaşiler: Sır ve Ölüm Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu