Tarih Kitapları

Ah Şu Osmanlı Kod Adı: Ulu Hakan Pdf indir

Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 488 sayfadan oluşan Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan kitabı
Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Demirtaş Ceyhun tarafından kaleme alınan Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 14 x 23 cm ebatındadır. Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan kitabını 9786059331210 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan pdf oku indir
.

Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan pdf indir

Sultan Hamid’in Maarif Nazırı Haşim Paşa, okul sayısı biraz artıp da işler karmaşıklaşınca, “Şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim!” demiş.
Biliyorsunuz, ne zaman dinlemişsek Haşim Paşa’nın bu kelimelerini, Yahu!.. Mektep olmadan marif olur mu bre!…” diyerek adamın cahilliğine hemen kahkahayı patlatmışızdır hepimiz. Gerçekten, okul olmadan maarifin olmayacağını bilmeyecek kadar cahil biri midir  bu Osmanlı nazırı? Yoksa, Osmanlı gerçeği hususunda cahil olan bizler miyiz?
 
Çünkü, hiç kuşku yok, Haşim Paşa; “Allah aşkına nereden çıkardınız şu mektepleri!.. Maarifi medreselerde ne güzel idare edip gidiyorduk…” demektedir aslında. Ama medreselerin bildiğimiz türde bir eğitim kurumu olmadığını, Misal verilecek olursa Osmanlı imparatorluğu’nun ta 1913 yılına dek bütün tarihi boyunca tek bir medrese yaptırmadığını, tek bir hocasına maaş ödemediğini aramızdan kaç kişi bilir ki…
 
Mustafa Kemal, “Tevhid-i Tedrisat” yasasıyla, İslamiyetin Sünni-Hanefi inancını yaygınlaştıracak mücahid yetiştiren bu medreselerle, din dışı eğitim veren  mektepleri  mi  birleştirmeyi amaçlamıştır?  Yani,  “Tevhid”  sözcüğünü “birleştirmek”anlamında mı kullanmıştır, yoksa “tek” anlamında mı?
 
Demirtaş Ceyhun’un bu sorulara yanıt arayan bu çalışmasının da, toplumsal bilincimizdeki birden çok kanıyı temelden sarsacağına kuşkumuz yoktur.

Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan kitap özeti

Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan pdf oku

Ah Şu Osmanlı
Kod Adı: Ulu Hakan Pdf indir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu