Tarih Kitapları

Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar Pdf indir

Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde TÜRKÇE sayfadan oluşan Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar kitabı 475 olarak çıkarılmıştır. Lui Ramber tarafından kaleme alınan Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar isimli kitap 9789758911967 dilinde ve Kitap Kağıdı ebatındadır. Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar kitabını 05.09.2011 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar pdf oku indir.

Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar pdf indir

Gizli Notlar, Osmanlı’nın son zamanında uzun müddet Türkiye’de bulunmuş, Anadolu Kumpanyası ve Osmanlı bankası müdürlükleriyle Reji genel müdürlüğü gibi mühim görevler almış ve nihayet bu ülkede ölmüş (1919) İsviçreli Lui Ramber’in 1895-1905 senelerı arasında tuttuğu notlardan buluşmaktedir.
İbrahim Alaeddin Gövsa’nın deyimiyle “Sultan II. Abdülhamid devrinin devlet ve hükümet işleri ve bir çok makam sahiplerinin seciyeleri ile ilgili çok balakalı ve nüfuzlu bilgi ve gözlemleri içeren eser, son dönem Osmanlı tarihi için kıymetli vesikalardan” biridir.
Reji ve Osmanlı maliyesi hususunda birinci elden ve bir örneği daha bulunmayan bir kaynak olmasının bunun yanında Osmanlı’nın son dönemiyle alakalı ekonomik, kültürel, dinî, etnik, folklorik, siyasi birden fazla hususta; kurumlar, şahıslar, olaylar ve –Selanik’ten Kudüs’e, Midilli’den Kahire’ye…– bir çok şehir ile ilgili kıymetli bilgi, gözlem ve tesbitler içermektedir.
Eserden çıkarılacak mühim bir ders de, milletlerin harîm-i ismetlerine dahil olmaları hasebiyle, yabancı uzman çalıştırmanın mahzurdan hâlî olmadığı ve mecburiyet bulunmadıkça istihdam edilmemeleri gerçeğinin ve bazı kurumların idaresinin yabancı şirket ve müesseselerin temsilcilerine bırakılmasının acılığının ve sakındığının bir kez daha ortaya çıkmasıdır.

Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar kitap özeti

Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar pdf oku

Abdülhamit Dönemine Ait Gizli Notlar Pdf indir

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu